Szakmai blog
Rogers Iskola és Óvoda

Mi kell ahhoz, hogy egy gyermek olvasóvá váljon? Olvasás tanítás a Rogers Iskolában.

Véleményünk szerint két dolog kell ahhoz, hogy egy gyerek olvasóvá váljon: biztos értő olvasási képesség és a gyereket érdeklő téma, ami kedvet csinál az olvasáshoz. Az iskolába érkező gyerekek közül van, aki már jól olvas, és van, aki az iskolában fog megtanulni olvasni. A Rogers Iskolában az olvasás tanulás bizonyos lépésein minden gyereket végigvezetünk, azokat is, akik már ismerik a betűket, esetleg már olvasnak is. Fontos, hogy meggyőződjünk a biztos alapokról, és ahol hiány van, azt pótoljuk. Ezzel együtt az első napoktól figyelünk arra, hogy aki már olvas, kapjon a tudásának megfelelő feladatokat, hogy ne veszítse el az olvasó-kedvét. Arra törekszünk, hogy megéljék a gyerekek az önálló olvasás élményét, ezért mihamarabb – amikor már biztosan és jólesően olvasnak - az ő szintjükön olvasható kész meséket, rövidebb könyveket adunk a kezükbe. Amikor a gyerekek hoznak be könyveket, azt örömmel fogadjuk, és igyekszünk beépíteni az órákba. Igyekszünk az irodalmi ízlésüket alakítani, de ezzel együtt bármit is olvasnak, annak örülünk. Arra tanítjuk őket, hogy nézzenek a szöveg mögé, keressék a miértekre a választ, így minden olvasmányban lehet használható tudásra lelni.

A kötelező olvasmányok terén a legfontosabb szempontnak azt tartjuk, hogy szívesen olvassanak a gyerekek. Ezért van lehetőségük választani. Az ajánlott könyvek listáját több tanár ötletei alapján állítjuk össze, gyakran kérjük a szülőket, hogy saját gyerekkori könyvélményeikkel bővítsék azt, illetve a gyerekek is behozhatják az általuk már olvasott könyveket. Erre minden osztályban külön rendszert találnak ki a csoportok.  

Az így választott könyvek feldolgozása is sokféleképpen zajlik: közösen vagy önállóan, beszélgetésen vagy drámaórán, készülhet belőle olvasónapló, képregény, gondolattérkép, vers vagy dalszöveg, vizuális alkotás, tabló, kiselőadás. A lényeg, hogy a gyerekek megtanulják átlátni és összefoglalni az olvasottakat és saját szavaikkal vagy jeleikkel be tudják azt mutatni. Az egyik osztályunk nyári könyvajánlójában például külön szempont volt, hogy a könyv összefoglaló során csak kedvet kell csinálni a könyvekhez, de nem szabad róluk mindent elárulni – hadd legyen meglepetés annak, aki elolvassa.  

Pedagógusaink ajánlják kisebbeknek:  

 • Vlagyimir Szutyejev: Vidám mesék
 • Berg Judit: Tökmag történetek
 • Kányádi Sándor: Talpas történetek
 • Kányádi Sándor: Virágon vett vitéz
 • Dániel András: A könyv, amibe bement egy óriás
 • Bálint Ágnes: Lepke az írógépen
 • Bálint Ágnes: A Szitakötők szigetén
 • Jeff Kinney: Egy ropi naplója
 • Szabó T. Anna: A fűszermadár
 • Nógrádi Gábor: Emmike nem semmike
 • Békés Pál: A félőlény
 • Békés Pál: A kétbalkezes varázsló
 • Boldizsár Ildikó: Esti mesék fiúknak
 • Boldizsár Ildikó: Esti mesék lányoknak
 • Janikovszky Éva: Már megint
 • Janikovszky Éva: Ha én felnőtt volnék
 • Mihail Pljackovszkij- Vlagyimir Szutyejev: A sün, akit meg lehetett simogatni 

Pedagógusaink ajánlják kicsit nagyobbaknak: 

 • Gárdonyi Géza: Egri csillagok
 • Gergely Márta: Szöszi
 • Halasi Mária: Az utolsó padban
 • Janikovszky Éva: Aranyeső
 • Romhányi József: Szamárfül
 • Rónaszegi Miklós: A gézengúz
 • Szamos Rudolf: Kántor nyomoz
 • Joy Adamson: Elza és kölykei
 • Harriet Beecher-Stowe: Tamás bátyja kunyhója
 • Meg Cabot: A neveletlen hercegnő naplója
 • Michael Ende: Momo
 • Erich Kastner: A repülő osztály, Emil és a detektívek
 • Astrid Lindgren: Ronja, a rablólány
 • Verne: Utazás a holdra, Nemo kapitány
 • Mark Twain: Tom Sawyer kalandjai 

Pedagógusaink ajánlják nagyobbaknak: 

 • Cervantes-Radnóti Miklós: Don Quijote (rövidített, átdolgozott kiadás)
 • Platutus: A hetvenkedő katona
 • Gárdonyi Géza: A láthatatlan ember, Isten rabjai
 • Rejtő Jenő regények
 • Viktor Hugo: A nyomorultak
 • Jane Austen: Büszkeség és balítélet, Értelem és érzelem
 • Julies Verne: A rejtelmes sziget
 • J.R.R. Tolkien: A Gyűrűk ura
 • J.K. Rowling: Harry Potter regények
 • Karinthy Frigyes: Tanár úr kérem
 • Golding: A legyek ura
 • Emily Bronte: Üvöltő szelek
 • Umberto Eco: A rózsa neve
 • Orwell: Állatfarm 

 

További cikkek