Szakmai blog

Mi kell ahhoz, hogy egy gyermek olvasóvá váljon? Olvasás tanítás a Rogers Iskolában.

Véleményünk szerint két dolog kell ahhoz, hogy egy gyerek olvasóvá váljon: biztos értő olvasási képesség és a gyereket érdeklő téma, ami kedvet csinál az olvasáshoz. Az iskolába érkező gyerekek közül van, aki már jól olvas, és van, aki az iskolában fog megtanulni olvasni. A Rogers Iskolában az olvasás tanulás bizonyos lépésein minden gyereket végigvezetünk, azokat is, akik már ismerik a betűket, esetleg már olvasnak is. Fontos, hogy meggyőződjünk a biztos alapokról, és ahol hiány van, azt pótoljuk. Ezzel együtt az első napoktól figyelünk arra, hogy aki már olvas, kapjon a tudásának megfelelő feladatokat, hogy ne veszítse el az olvasó-kedvét. Arra törekszünk, hogy megéljék a gyerekek az önálló olvasás élményét, ezért mihamarabb – amikor már biztosan és jólesően olvasnak - az ő szintjükön olvasható kész meséket, rövidebb könyveket adunk a kezükbe. Amikor a gyerekek hoznak be könyveket, azt örömmel fogadjuk, és igyekszünk beépíteni az órákba. Igyekszünk az irodalmi ízlésüket alakítani, de ezzel együtt bármit is olvasnak, annak örülünk. Arra tanítjuk őket, hogy nézzenek a szöveg mögé, keressék a miértekre a választ, így minden olvasmányban lehet használható tudásra lelni.

A kötelező olvasmányok terén a legfontosabb szempontnak azt tartjuk, hogy szívesen olvassanak a gyerekek. Ezért van lehetőségük választani. Az ajánlott könyvek listáját több tanár ötletei alapján állítjuk össze, gyakran kérjük a szülőket, hogy saját gyerekkori könyvélményeikkel bővítsék azt, illetve a gyerekek is behozhatják az általuk már olvasott könyveket. Erre minden osztályban külön rendszert találnak ki a csoportok.

Az így választott könyvek feldolgozása is sokféleképpen zajlik: közösen vagy önállóan, beszélgetésen vagy drámaórán, készülhet belőle olvasónapló, képregény, gondolattérkép, vers vagy dalszöveg, vizuális alkotás, tabló, kiselőadás. A lényeg, hogy a gyerekek megtanulják átlátni és összefoglalni az olvasottakat és saját szavaikkal vagy jeleikkel be tudják azt mutatni. Az egyik osztályunk nyári könyvajánlójában például külön szempont volt, hogy a könyv összefoglaló során csak kedvet kell csinálni a könyvekhez, de nem szabad róluk mindent elárulni – hadd legyen meglepetés annak, aki elolvassa.

Pedagógusaink ajánlják kisebbeknek:

• Vlagyimir Szutyejev: Vidám mesék
  • Berg Judit: Tökmag történetek
  • Kányádi Sándor: Talpas történetek
  • Kányádi Sándor: Virágon vett vitéz
  • Dániel András: A könyv, amibe bement egy óriás
  • Bálint Ágnes: Lepke az írógépen
  • Bálint Ágnes: A Szitakötők szigetén
  • Jeff Kinney: Egy ropi naplója
  • Szabó T. Anna: A fűszermadár
  • Nógrádi Gábor: Emmike nem semmike
  • Békés Pál: A félőlény