Öko sarok

okologiai programunk

Az iskola újságjában külön rovatot kapott az Öko-sarok, ahol beszámolunk a legújabb projektekről, ötleteket és tippeket adunk a környezettudatos életvitelhez. A természettudományi teremben külön polcot kaptak a "zöld" könyvek és videofilmek.

Környezetvédelmi program

okologiai programunk

Környezetvédelmi programunk részeként részt veszünk a a Suli PET2 programban és környezetvédelemmel foglalkozó különböző rendezvényeken. A termekben külön gyűjtjük a papír és egyéb hulladékokat, a folyosókon a elemeknek is van külön gyűjtő helye.

Mobil labor

Iskolánk rendelkezik a Greenpeace fejlesztéséből származó mobil természetvédelmi laboratóriummal, mely alkalmas víz és talajszennyezettség mérésére is. Az önálló vízvizsgálati laborunk is nagy segítséget nyújt a terepmunkák során.

Öko nap 2011

Hagyomány iskolánkban, hogy évente egy alkalommal a Föld napján tartjuk ÖKO-napi rendezvényeinket.

Az elmúlt két tanévben tettük mindezt külső helyszínen, a kerületi Fonó Budai Zeneházban.

A rendezvény délelőttjén színes programokkal vártuk a családokat. Az elmúlt két évben igyekeztünk mind kültéri, mind beltéri programot is szervezni. Nagyon népszerű volt a pillepalack szobor készítés, a szelektív célba dobás, az öko- totó, a zöldség mandala készítés, a rongyszövés.

Idén is sikerült fantasztikus napot eltöltenünk az öko-nap jegyében. Igazán szép környezetben a Pilis lankás hegyei völgyében fekszik Piliscsév. Hatalmas területen csak és kizárólag fából készített izgalmas, érdekes, különleges játszótér van felállítva. A játékok között áll egy dombocskán a favár, alatta alagút, melyen keresztül zakatol a kis vonat. Na, ez nem játék vonat, hanem igazán bele lehet ülni, még minket felnőtteket is elbírt!!!! Ez nagy élmény volt a gyerkőcöknek.

Na, de nem csak játékból állt ám a nap. A kedves házigazdák ismertették a napi programot. Először is meg kellett pucolni az ebédbe való finomságokat a gulyás és a zöldségleveshez. Érdekes kihívás volt a pucolás és a szeletelés élménye, főleg a kicsiknek, akiknél a zöme most látott csak ilyen tevékenységet. De hősiesen, 3/4 óra alatt minden megpucolódott. Voltak, akik örömmel szállították a ház mögött legelő kecskének a nekünk fölösleges zöldeket. A többi ment a komposztba. Semmi nem ment kárba. Fontos tanulás volt ez is.

Aztán mentünk a Titokszobába. A bácsi érdekes - hol igazi fizikai, hol csak érzéki vagy becsapós - kísérleteket mutatott be az igazán jól felszerelt kísérleti szobácskájában. A tudomány után jól esik egy kis művészet, agyagból kézműveskedtünk helyes kis malacpofákat. Na, és ezután jött a jól megérdemelt ebéd, ami azalatt főtt meg, míg mi a programokon részt vettünk. Micsoda sorban állás volt! Na, melyik kondérnál volt a sokkal hosszabb sor???? Persze, hogy a gulyáslevesnél. Pedig igazán nagyon finom lett a zöldségleves is. Az élelmesebbek mind a kettőből ettek.

Ebéd után kis játszás, pihenés, majd egy igen érdekes kisállat bemutató következett. Kiscsoportokban egy hölgy köré ültünk, és ott élőben mutatta szépen sorban az állatait, s mondta el a jellemzőiket, mutatta be a karmokat, fogazatokat. Láthattunk: egeret, patkányt, mosómedvét és egy igazán helyes, játékos, koromfekete kiskutyát is. Sok érdekes, új dolgot megtanulhattunk. A nap koronája a kürtöskalács sütés volt, ahol megélhettük, hogy milyen könnyen , gyorsan pirul meg ez a finom tészta, hogy kell ügyesen forgatni, hogy egyenletesen piruljon. Hm, de finom volt! Ilyen gazdag élményekkel tértünk haza ezen a napon, ahol az idő is nagyon kegyes volt hozzánk.

Öko kommandó

A "Tisztaságot Újbudán!" programhoz a Rogers Iskola is csatlakozott.

Komposztálás

Mi kerülhet a komposztba?

oko.jpg